وبلاگ

دشواری های پذیرش در دانشگاه های ترکیه

دشواری های پذیرش در دانشگاه های ترکیه

متقاضیان بین المللی که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه هستند، باید خود را برای روبه رو شدن با دشواری های پذیرش در دانشگاه های ترکیه آماده سازند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه مراحل خاصی وجود دارد که تقریبا می توان گفت فرآیندی شبیه پیمودن هفت خان رستم است. در این مقاله به طور کاملا شفاف و واضح دشواری های پذیرش در دانشگاه های ترکیه را برای شما بازگو می کنیم تا با دید باز در این مسیر گام بردارید.

دشواری های پذیرش در دانشگاه های ترکیه

پیدا کردن برنامه مناسب

در دو دهه گذشته، ترکیه به عنوان مقصدی مناسب برای دانشجویان بین المللی مطرح شده است. این را می توان به عوامل زیادی نسبت داد، از جمله آنها می توان به محیط آرام و دلپذیر، آموزش با کیفیت معتبر جهانی و هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه اشاره کرد. همچنین دانشگاه های ترکیه معمولاً برای دانشجویان بین المللی بورسیه می دهند.

درخواست برای دانشگاه ها

پس از گذراندن انتخاب های مختلف گزینه های دانشگاه، گام بعدی این است که برنامه تحصیلی خود را پیدا کرده و انتخاب کنید. این فرآیند بسیار آسان، کاملاً رایگان است و تکمیل آن بیش از 5 دقیقه طول نمی کشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به سایت دانشگاهی دلخواه خود بروید، روی “اعمال کن” کلیک کنید، داده های خود را وارد کرده و اسناد خود را بارگزاری نمایید. بلافاصله صفحه ای نمایش داده می شود مبنی بر اینکه درخواست شما دریافت شده است.

بلافاصله به محض دریافت درخواست اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه، دانشگاه مورد نظر هر تغییر وضعیت برنامه خود را به شما اطلاع می دهد.

نکته: همیشه می توانید برنامه فعلی خود را در صفحه “برنامه های من” پیگیری کنید.

دریافت نامه پذیرش مشروط

پس از پذیرش موفقیت آمیز دانشجو توسط دانشگاه، یک فرآیند پذیرش دو مرحله ای آغاز می شود. برای تأیید پذیرش، دانشگاه نامه پذیرش مشروط موقت را برای شما صادر می کند که از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد. نامه پذیرش شامل نام دانش آموزان، تاریخ تولد، ترم پذیرش و دوره تحصیلی است. نامه پذیرش مشروط همچنین مبلغ مورد نیاز را که دانشجو برای بدست آوردن پذیرش بدون قید و شرط باید پرداخت کند، مشخص می کند. این هزینه به عنوان سپرده شناخته می شود و به شهریه ترم مربوطه کمک می کند. در بیشتر موارد، پیش پرداخت پیش بینی شده 1000 یورو است.

اخذ نامه پذیرش

آخرین مرحله از فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه زمانی است که به دانشجو نامه پذیرش بدون شرط اعطا می شود.

این نامه تنها زمانی توسط دانشگاه ارائه می شود که آنها تأیید پرداخت ودیعه توسط دانشجو را دریافت کرده و تأیید کرده باشند. هنگامی که به شما نامه پذیرش بدون قید و شرط اعطا می شود، تنها مانعی که بین شما و تحصیل در ترکیه وجود دارد، اخذ ویزا است که به احتمال زیاد با نامه پذیرش بدون قید و شرط خود دریافت خواهید کرد.

اخذ ویزا

پس از دریافت نامه پذیرش بدون قید و شرط، سپس از آن به همراه سایر اسناد رسمی خود برای رزرو مصاحبه ویزای خود با سفارت مربوطه استفاده خواهید کرد. مهاجرت آسان، شما را در مراحل اخذ ویزا و دریافت قرار ویزا راهنمایی می کند.

اقامت

پس از تأیید ویزا و تاریخ سفر، مورد بعدی که در فرایند دشواری های پذیرش در دانشگاه های ترکیه باید مشخص شود اقامت است. جالب است بدانید که هنگام ورود، دانشگاه ها به مدت 1 الی 3 روز مهمانخانه موقت ارائه می دهند. خوابگاه در صورتی به دانشجویان جدید تعلق می گیرد که که آنها محل اقامت دائم خود را تعیین کرده باشند.

پروازها

کل اروپا با به اشتراک گذاشتن مرزهای خود با 9 کشور اروپایی، در دسترس ترکیه قرار دارد. علاوه بر این، پروازهای مستقیم به ایالات متحده، آمریکای جنوبی، آسیا ، استرالیا و آفریقا دارای فرودگاه هایی است که در بین 15 فرودگاه شلوغ جهان قرار می گیرد. حتماً پرواز خود را به موقع(حداقل 3 هفته) قبل از سفر رزرو کنید تا به موقع حاضر شوید. توجه داشته باشید که در صورت نیاز به ویزا، باید پرواز برگشت را رزرو کنید.

سفر به ترکیه برای پذیرش

سفر به ترکیه و شروع می تواند یک زمان بسیار هیجان انگیز باشد.  به همین دلیل است که اگر شما را به دانشجویان دیگر کشور خود که قصد تحصیل در همان ترم را دارند، متصل کنیم، این کار را انجام می دهیم. به این ترتیب هنگام ورود به ترکیه دانشجویان دیگر را در ترکیه خواهید شناخت. پس از فرود، از دانش آموزان انتظار می رود که با دفتر مهاجرت در فرودگاه ، هماهنگ شده و مورد تایید قرار بگیرند. این فرایند معمولاً بیش از 20 دقیقه طول نمی کشد و انتظار می رود که دانش آموزان تمام مدارک سفر و پذیرش خود را برای تکمیل این کار داشته باشند. پس از تصویب، دانشجویان با تیم های استقبال دانشگاه مربوطه ملاقات می کنند که برای پوشیدن سهولت شناسایی دانشجویان جدید، پوسترهای دانشگاهی را بر تن کرده و تبلیغات دانشگاهی را در دست دارند.

اولین هفته در ترکیه

هفته اول در ترکیه یا هر مکان جدیدی به طور کلی می تواند کمی دلهره آور باشد. در این هفته مسائل اصلی که باید حل شود عبارتند از:

  1. ثبت نام دوره دانش آموزی.

از دانش آموزان انتظار می رود که کلیه گواهینامه های آموزشی اصلی خود، 6 قطعه کپی گذرنامه، فتوکپی گذرنامه خود و تکمیل فرم رضایت نامه ثبت نام دانشگاهی را ارائه دهند.

  1. ثبت نام اقامتگاه دانشجویی.

انتظار می رود دانش آموزان ثبت نام محل اقامت خود را در بخش مربوطه تکمیل کنند. این کار تنها زمانی امکان پذیر است که دانشجو توسط بخش پذیرش ثبت نام شود. هنگام تکمیل این مورد، دانشجو باید که یک قرارداد اقامتی که توسط دانشگاه داده شده است و همچنین 3 عکس کپی گذرنامه را ارسال کند. روز جهت گیری دانش آموز نیز ممکن است برای هفته اول تعیین شود، با این حال همه دانش آموزان جدید در بدو ورود مطلع می شوند. در حین جهت گیری، چند فعالیت ممکن است انجام گیرد، مانند:

  • تور تاریخی ترکیه.
  • معرفی مختصری از دانشگاه

مراسم استقبال از همه دانشجویان جدید جایی که دانش آموزان با یکدیگر ملاقات می کنند و ارتباطات اولیه بین آنها شکل می گیرد، گواهی بر محیط چند فرهنگی زندگی در این کشور  است. در همین حال، دانش آموزان همچنین می توانند جنبه های مختلف زندگی و فرهنگ جزیره مانند غذاها و نوشیدنی های مختلف را درک کنند، چند کلمه را به زبان محلی یاد بگیرند و همچنین نحوه عملکرد ارز محلی را نسبت به ارزهای رایج بیشتر متوجه بشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *