وبلاگ

شرایط کار دانشجویی در اتریش همراه با تحصیل

کار دانشجویی در اتریش

قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش یا سایر کشور های اروپایی باید به موضوع کار دانشجویی در اتریش توجه تام داشته باشید چرا که هزینه های زندگی شخصی به علاوه هزینه های مربوط به تحصیل برای شما دغدغه آفرین خواهند شد. توصیه می کنیم قبل از اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در مورد قوانین کار و تحصیل در کشور مورد نظر اطلاعات دقیقی به دست آورید و با آگاهی کامل در این زمینه اقدام نمایید.

کار دانشجویی در اتریش همراه تحصیل

بحث اشتغال و کسب در آمد برای کسانی که از کشور های حوزه اتحادیه اروپا به اتریش مهاجرت کرده اند کمی متفاوت است. این گروه از دانشجویان می توانند آزادانه و بدون دریافت مجوز مشغول به کار شوند. این در حالی است که سایر دانشجویانی که غیر اروپایی هستند و از دیگر کشور های جهان به اتریش سفر کرده اند مجبور به دریافت مجوز کار می باشند.  بدون اخذ مجوز مذکور نمی توانند همزمان با تحصیل در  اروپا، مشغول به کار شوند. در صورت اشتغال پاره وقت یا تمام وقت بدون کسب مجوز کار، مشمول جریمه خواهند شد. این دستورالعمل برای تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در اروپا ثابت است و هر گونه نقض قوانین پیگرد های جدی قانونی را به دنبال دارد. چه بسا دانشجو به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین کشور اتریش مجبور به ترک این کشور گردد.

شرایط کار دانشجویی در اتریش برای دانشجویان ایرانی

در صورتی که دانشجوی ایرانی همراه با تحصیل در اتریش به کار  مشغول گردد می بایست مدرکی ارائه دهد که نشاندهنده قرار داد کار دانشجویی باشد. چنانچه دانشجو کار آفرین باشد و خود به عنوان تولید کننده نقش اصلی را بر عهده داشته باشد نیازی به مجوز مذکور نخواهد داشت.

پیدا کردن شغل در اتریش

دانشجو به منظور یافتن شغل مناسب در کشور اتریش می توان به روزنامه ها به عنوان یک منبع مهم توجه داشته باشد زیرا در قسمت نیازمندی ها لیست مراکزی که نیاز به نیروی کار دارند آورده شده است. همچنین مراجعه حضوری به سازمان ها نیز می تواند در پیدا کردن شغل به دانشجو کمک کند. برخی از دانشجویان به صورت پاره وقت در یک شرکت تجاری مشغول می شوند و  با نشان دادن شایستگی خود احتمال استخدام دائم در همان سازمان را پس از اتمام دوران تحصیل به دست می آورند.

قوانین کار دانشجویی پاره وقت در کشور اتریش

دولت اتریش اجازه کار تمام وقت را برای دانشجویان ایرانی نمی دهد بلکه بر حسب مقطع تحصیلی دانشجو به وی اجازه داده می شود به طور پاره وقت و چند ساعت در روز مشغول به کار شود. به عبارت دیگر  مدت زمان قانونی اشتغال پاره وقت برای دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی  10ساعت در نظر گرفته شده است. این زمان برای دانشجویان کارشناسی ارشد افزایش پیدا کرده و به دانشجو اجازه 20ساعت کار پاره وقت داده می شود. دانشجویان مقطع تحصیلی دکتری مجوز 30ساعت کار پاره وقت را دریافت می کنند. دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی ذکر شده موظف هستند فقط در مدت زمان مشخص شده مشغول به کار شوند؛ در غیر این صورت به عنوان متخلّف شناخته شده و تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

شرایط کار آموزی  دانشجویی در کشور اتریش

ساعت مشخص شده برای اشتغال دانشجویان فقط مربوط به اوقات خارج از تحصیل می باشد و دوره های کار آموزی را شامل نمی شود. دانشجو در طول دوران کار آموزی خود نیازی به دریافت مجوز نخواهد داشت و از پرداخت مالیات نیز معاف خواهد شد.

میزان درآمد و حقوق کار دانشجویی در اتریش

شغل هایی متفاوتی در کشور اتریش وجود دارد که دانشجو به طور پاره وقت می تواند به آنها اشتغال یابد. از جمله:

فروشندگی، تدریس زبان خارجه به صورت خصوصی، گارسونی در رستوران، صندوق دار فروشگاه  ها و یا سایر شغل هایی که به نوعی زیر مجموعه مشاغل آزاد به حساب می آیند. میزان دستمزد و درآمد به دست آمده از این حرفه بین 800 الی 1000یورو خواهد بود که می تواند تا حدودی پاسخگوی هزینه های تحصیل در اتریش باشد.

سئو سایت توسط سئوکار

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *