وبلاگ

مراحل پذیرش دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان

مراحل پذیرش دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان

دوره کارشناسی ارشد در آلمان به دلایل زیادی شناخته شده است. از جمله: تنوع رشته ها، بورسیه تحصیلی آلمان، دوره های آموزش زبان انگلیسی، تحصیل بسیار مقرون به صرفه، آموزش عملی برای دانش آموزان، برنامه های درسی عالی، بهترین کارکنان دانشگاهی و موارد دیگر. باوجود اینکه انتخاب آلمان به عنوان کشور هدف برای ادامه تحصیل آسان است اما برای بسیاری از دانشجویان بین المللی دشوار است که برای مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنند زیرا از روند درخواست و سیستم آموزشی در آلمان آگاهی ندارند. این مقاله با هدف ارائه راهنمایی های لازم به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان گردآوری شده است.

کارشناسی ارشد در دانشگاه های آلمان

موارد زیر مهمترین مراحل برای درخواست دوره کارشناسی ارشد در آلمان است.

انتخاب رشته و دانشگاه در آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد.

وقتی به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آلمان هستید، باید دوره ای را پیدا کنید که به آن علاقه دارید. در مراحل اولیه، شما گزینه های زیادی خواهید داشت اما همیشه مطمئن شوید که تصمیم گرفته اید رشته ای را که دوست دارید و می خواهید مطالعه کنید، انتخاب نمایید. پس از انتخاب رشته مورد علاقه خود، شروع به یافتن دانشگاه هایی در آلمان کنید که این دوره را ارائه می دهند. دانشگاه های زیادی در آلمان وجود دارد که دوره کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی و آلمانی برگزار می کنند. هنگامی که دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب کردید، دانشگاه ها را بر اساس برخی معیارها محدود کنید. این معیار باید شامل محل دانشگاه، شهریه، جلسات آموزشی، کیفیت مطالعه و غیره باشد.

بسته به معیارها، می توانید لیست کوتاهی از دانشگاه ها را تنظیم کنید که تمام خواسته های شما را ارائه می دهند. از این لیست اکنون می توانید دانشگاه هایی را که مناسب شما هستند محدودتر کرده و بررسی کنید. سپس تصمیم بگیرید که برای دانشگاه اقدام نمایید.

بررسی مدارک مورد نیاز برای دانشگاه های آلمان

وقتی تصمیم به گذراندن یک دوره دارید و دانشگاه را نیز انتخاب کرده اید، اکنون به دنبال شرایط ورود باشید. شما می توانید تمام اطلاعات را از وب سایت دانشگاه هدف، کسب کنید. در این مرحله اطمینان حاصل کنید که با مطالعه بخش های اصلی، اطلاعات را با دقت زیادی جستجو می کنید زیرا اطلاعات غلط می تواند باعث خرابی برنامه شود. علاوه بر این اگر در مورد برخی اطلاعات گیج شده اید، حتما به دانشگاه ایمیل بزنید تا اطلاعات دقیق را با شما در میان بگذارند.

مشاوره :  اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا 

اثبات مهارت زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

دانشگاه های آلمان برای دانشجویانی که از زبان انگلیسی یا آلمانی تسلط کافی دارند، پذیرش می گیرند. این به این دلیل است که دانش جویان باید آنچه را که در سخنرانی ها آموزش داده می شود درک کنند و باید بتوانند روزانه با مردم ارتباط برقرار کنند. در آلمان بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی وجود دارد که درخواست دانشجویان بین المللی را برای یک دوره مدرک آسان می کند. علاوه بر این، برای اثبات مهارت های زبانی خود، باید مدرک مهارت زبان داشته باشید.

دانشگاه های مختلف بسته به آزمون داده شده و دوره تحصیلی مورد نظر شما، سطوح مختلف مهارت در زبان را می پذیرند. به عنوان مثال، اگر شما در حال انتخاب رشته علوم اجتماعی هستید، باید مهارت هایی را در زبان مورد آموزش خود داشته باشید. به غیر از این، اگر شما یک دوره علوم طبیعی را انتخاب می کنید، نیازی به مهارت های پیشرفته در زبان ندارید زیرا کارهای آزمایشگاهی و کارهای ریاضی بیشتری انجام می دهید.

اگر دوره کارشناسی ارشد شما به زبان انگلیسی تدریس می شود و شما از کشوری نیستید که زبان مادری آن انگلیسی باشد، باید یک آزمون زبان ارائه دهید. مانند آیلتس، تافل ، PTE. در صورتی که مدرک قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده اید، نیازی به ارائه گواهینامه زبان انگلیسی نیست. جالب است بدانید که نمرات پایین در آزمون ها تحت دو شرط پذیرفته می شود:

  • روزی که به آلمان می آیید دوره های زبان آلمانی را یاد بگیرید.
  • دوره زبان آلمانی را در روزهای اولیه مدرک کارشناسی ارشد خود ادامه بدهید.

چگونه می توانم درخواست کارشناسی ارشد دانشگاه آلمان را پردازش کنم؟

هنگامی که تمام الزامات یک دوره را بررسی کردید و مدارک را جمع آوری نمودید، وقت آن است که درخواست خود را برای دوره مورد نظر در آلمان ارائه دهید. شما همیشه می توانید یک برنامه آنلاین را از طریق حساب وب سایت ارسال کنید.

دانشگاه های آلمان معمولاً از UniAssist.de استفاده می کنند. متقاضیان می توانند در این پلت فرم یک حساب ایجاد کرده و اسناد را در قالب pdf برای دوره کارشناسی ارشد مورد نظر بارگذاری کنند. برخی از دانشگاه ها همچنین بستر شخصی خود را دارند که از طریق آن برنامه های آنلاین را می گیرند. اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مربوط به ارسال مدارک را از وب سایت هدف، دریافت کرده باشید.

منتظر ماندن یرای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه آلمان

پس از ارائه درخواست خود، با صبر و حوصله منتظر بمانید زیرا مرور کلی برنامه های ارائه شده توسط دانشجویان به دانشگاه زمان بر است. معمولاً هفته ها طول می کشد تا دانشگاه ها به درخواست پاسخ دهند. با این حال، گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که زمان بیشتری از حالت عادی طول بکشد زیرا ممکن است اتفاق بیفتد که مدارک شما کامل نباشد یا نواقصی در آنها یافت شود.

بیمه سلامت برای شهروندان غیر اروپایی

افراد بین المللی همچنین باید در هنگام اقامت در آلمان بیمه درمانی آلمان داشته باشند. اگر شما به یکی از کشورهای اروپایی تعلق دارید، ممکن است نیازی به بیمه درمانی در ایالت آلمان نداشته باشید زیرا همیشه تحت سیستم بیمه درمانی اروپایی، بیمه خواهید داشت. اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید و می خواهید در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید، باید اطمینان حاصل نمایید که کارت EHIC در این کشور برای شما  دارای اعتبار است و کار می کند. چنانچه به یک کشور غیر اروپایی تعلق دارید و به منظور ادامه تحصیل می خواهید به این کشور مهاجرت کنید، باید بیمه درمانی داشته باشید. شما باید اطلاعات بیمه درمانی را حتی قبل از تایید پذیرش خود شروع کنید. سعی کنید اطلاعات مربوط به روش های دریافت بیمه درمانی را بدست آورده و همه اسناد را به طور کامل تنظیم نمایید. این امر به این دلیل است که شما باید در وقت خود صرفه جویی کرده و آن را به عنوان زمان زیادی پس از ارسال درخواست در نظر بگیرید.

دریافت کمک های مالی برای تحصیل

با توجه به قوانین قانونی فعلی ، شما باید حداقل 10،236 یورو در حساب خود به مدت یک سال یا 853 یورو در ماه داشته باشید تا بتوانید هزینه های زندگی خود را در آلمان تأمین کنید. این مبلغ برای واریز به حساب مسدود شده شما لازم است که بعداً می تواند به عنوان اثبات منابع مالی شما ارائه شود. علاوه بر این، تا زمانی که منابع مالی را اثبات نکنید، نمی توانید ویزای دانشجویی برای تحصیل در آلمان دریافت کنید. چنانچه این هزینه برای شما زیاد است، می توانید به دنبال گزینه های دیگری مانند وام دانشجویی یا بورسیه نیز باشید.

اقدام برای ویزای دانشجویی

اگر دانشجوی خارجی هستید که به یک کشور غیر EEA یا غیر اتحادیه اروپا تعلق دارد، باید برای ویزای دانشجویی در آلمان اقدام کنید. یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر حساب مسدود شده ای دارید و مقدار کافی پول در آن واریز شده است، شانس بسیار خوبی برای دریافت ویزای دانشجویی وجود دارد. پس از اتمام مراحل لازم برای درخواست کارشناسی ارشد در آلمان، باید به سفارت آلمان در کشور خود بروید. تمام اطلاعات مربوط به ویزای دانشجویی را از آنجا جمع آوری کرده و قبل از درخواست ویزای دانشجویی، همه مدارک را کامل کنید. توجه داشته باشید که زمان درخواست ویزا بسیار مهم است. گاهی اوقات اتفاق می افتد که زمان ممکن است از تاریخ ثبت نام یا تاریخ شروع دوره شما در آلمان فراتر رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی. اگر واضح نیست با فلش کناری سوال راحتتری تولید کنید. *