قوانین محدودکننده مهاجرتی ترامپ بن شامل ویزاهای دانشجویی نمیشود.
برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

روش های مهاجرت به آمریکا

روش های ورود به آمریکا به دو دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می شوند.

ویزایی که باید طبق قوانین مهاجرت آمریکا برای آن اقدام کنید، بستگی به هدف سفر و عوامل دیگر دارد.

به عنوان یک متقاضی ویزا شما باید ثابت کنید که تمام شرایط طبقه ویزایی که برای ان اقدام میکنید را دارید.

هنگام اقدام برای دریافت ویزا در سفارت یا کنسولگری آمریکا، یک افیسر سفارت بر اساس قوانین تعیین میکند که آیا شما برای دریافت ویزا آمریکا واجد شرایط هستید یا خیر و اگر واجد شرایط دریافت ویزای آمریکا باشید، چه نوع ویزایی به شما تعلق میگیرد.

ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا

ویزاهای غیرمهاجرتی ویزاهایی هستند که امکان اقامت کوتاه مدت به فرد را میدهند و منجر به اقامت فرد نمیشوند. تمام انواع ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا در لیست زیر ذکر شده است و برای واجد شرایط بودن برای دریافت هرنوع باید شرایط خاص آن را داشته باشید.

 1. B1 : ویزای آمریکا مخصوص ورزشکاران خاص
 2. J : ویزای آمریکا  Au Pair دانشجوی اکسچنج
 3. E-3 : ویزای آمریکا متخصصان استرالیایی
 4. BCC : ویزای آمریکا مخصوص مکزیکی ها دارای کارد رد شدن از مرزبانی
 5. B-1 : ویزای آمریکا بازدیدکننده تجاری
 6. CW-1 : ویزای آمریکا کارگران خاص
 7. D: ویزای آمریکا خدمه هواپیما
 8. A: ویزای آمریکا دیپلمات ها یا مقامات دولت های خارجی
 9. B-1: ویزای آمریکای کارمند محلی همراه کارفرمای خارجی
 10. G1-G5,NATO: ویزای آمریکا کارمندان ناتو یا سازمان های بین المللی خاص
 11. J : ویزای آمریکا دانشجوی خاص
 12. A-2 NATO1-6 : ویزای آمریکا پرسنل ارتش خارجی واقع در آمریکا
 13. O: ویزای آمریکا تجار، ورزشکاران، هنرمندان یا دانشمندان نخبه
 14. H-1B1- Chile,Singapore: افراد حرفه ای خاص شیلی و سنگاپور
 15. Q : ویزای آمریکا بازدید کنندگان اکسچنج فرهنگی بین الملل
 16. L : ویزای آمریکا انتقالی درون شرکتی
 17. B-2 : ویزای آمریکا بازدید کننده برای درمان پزشکی
 18. I : ویزای آمریکا روزناه نگاران
 19. TN/TD : ویزای آمریکا کارگران حرفه ای NAFTA
 20. P : ویزای آمریکا هنرمندان و ورزشکاران و مجریان
 21. J,H1-B : ویزای آمریکا پزشکان
 22. J : ویزای آمریکا اساتید
 23. R : ویزای آمریکا کارگران مذهبی
 24. H-1B : ویزای آمریکا متخصصین مشاغل خاص با دانش بالا
 25. F,M : ویزای آمریکا دانشجویان آکادمیک یا فنی حرفه ای
 26. H-2A : ویزای آمریکا کارگران کشاورزی موقت
 27. H-2B : ویزای آمریکا کارگران موقت فصلی
 28. B-2 : ویزای آمریکا توریستی
 29. H-3 : ویزای آمریکا کارآموزی بدون اجازه کار
 30. E : ویزای آمریکا بازدیدکنندگان دارای معاهده
 31. C : ویزای ترانزیت آمریکا 
 32. U : ویزای آمریکا قربانیان عملیات مجرمانه
 33. T : ویزای آمریکا قربانیان قاچاق انسان
 34. V : ویزای غیرمهاجرتی آمریکا برای همسر و فرزندان دارندگان گرین کارد

ویزاهای مهاجرتی آمریکا

ویزاهای مهاجرتی ویزاهایی هستند که امکان اقامت بلند مدت به فرد را میدهند و منجر به دریافت اقامت دائم فرد میشوند. تمام انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا در لیست زیر ذکر شده است و برای واجد شرایط بودن برای دریافت هرنوع باید شرایط خاص آن را داشته باشید.

  1. IR1, CR1 :ویزای آمریکا همسر شهروند آمریکا
  2. K-3 :ویزای آمریکا همسر شهروند امریکا منتظر موافقت با گرین کارد
  3. K-1 :ویزای آمریکا نامزدی برای ازدواج و زندگی در امریکا
  4. IR3, IH3, IR4, IH4 :ویزای آمریکا فرزندخواندگی
  5. IR2, CR2, IR5, F1, F3, F4 :ویزای آمریکا افراد خاص دارندگان پاسپورت
  6. F2A, F2B :ویزای آمریکا افراد خاص خانواده دارندگان گرین کارت
  7. E1,E2,E3,EWS,C5,T5,R5,I5 :ویزای آمریکا مهاجرین با کار 
   1. کارگران در اولویت (پرستاران، پزشکان و …)
   2. نخبگان و افراد با حرفه هایی که نیاز به مدارک بالا دارد
   3. سایر حرفه ها و مشاغل
   4. اشتغال زایی
   5. مهاجران خاص
  8. SD,SR :ویزای آمریکا کارگران مذهبی
  9. SI :ویزای آمریکا مفسرین عراقی و افغان
  10. SQ :ویزای آمریکا عراقی های که به جای دولت آمریکا کار کرده اند
  11. SQ :ویزای آمریکا افغان هایی که به جای دولت آمریکا کار کرده اند
  12. DV :ویزای آمریکا برندگان لاتری
  13. SB :ویزای آمریکا ساکنینی که بازگشت کرده اند

شرایط مهاجرت به آمریکا

بنا به قانون اجرایی ترامپ در خصوص محدود کردن ویزاها برای چند کشور در خاورمیانه، از سال 2017 صدور تمام ویزاهای مهاجرتی به جز دانشجویی (نوع F, M, J) و غیرمهاجرتی روی پاسپورت های ایرانی ممنوع شد. معافیت از این قانون در شرایط خاص میتواند صادر شود . برای دریافت معافیت باید واجد شرایط باشید. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین آمریکا در ارتباط باشید.

نظام آموزشی در آمریکا

تحصیلات در آمریکا به سه دسته دولتی، خصوصی و تحصیل در خانه تقسیم بندی می‌شود. به طور معمول مدت زمان تحصیل اجباری 12 سال است که به این سیستم K-12 می‌گویند. البته این موضوع در ایالت‌های مختلف تفاوت دارد و از 9 تا 12 سال متغیر است. مدارس خصوصی در تعیین برنامه تحصیلی و استخدام معلم خودمختار هستند. تقریبا 87% کودکان آمریکایی به مدارس دولتی می‌روند. شروع آموزش هم در آمریکا از 5 تا 8 سال متغیر است که معمول‌ترین آن 6 سال است. پایان آموزش اجباری هم بین 15 تا 18 متغیر است که معمول‌ترین آن در سن 18 سالگی است. تحصیلات اجباری به سه دوره آموزش پایه، آموزش پیش‎متوسطه و آموزش متوسطه تقسیم می‌شود. سال تحصیلی در آمریکا از ماه سپتامبر آغاز شده و تا ژوئن ادامه دارد.

آموزش پایه

قبل از شروع آموزش پایه کودکان در 6 سالگی، دوره‌ای غیراجباری نیز برای کودکان 5 یا کمتر وجود دارد که به آن Pre-K می‌گویند. کودکان به مهدکودک می‌روند و با مدرسه رفتن آشنا می‎شوند. مهدکودک‌ها در آمریکا یا تحصیلات عمومی دارند یا اینکه روی یک درس متمرکز هستند، مثلا تحصیلات هنری، مذهبی، ورزشی یا آموزش زبان‌های خارجی.
معمولا تحصیلات اجباری در مقطع آموزش پایه در مجموع هفت سال است. در سن 5 یا 6 سالگی در کودکستان شروع می‌شود و تا کلاس ششم و سن 12 سالگی ادامه دارد. منابع درسی هر مدرسه توسط دولت محلی یا بخش معین می‌شود؛ اما همگی شامل دروس ریاضی، علوم، زبان‌های خارجی و دستور زبان انگلیسی هستند. علاوه بر این درس‌ها موسیقی، هنر و ورزش نیز جزو برنامه‌های تحصیلی است.

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه در آمریکا به دو دوره پیش‎متوسطه یا مدرسه راهنمایی (middle-school) و متوسطه یا دبیرستان (high school) تقسیم‌بندی می‌شود. در این دوره‌ها برخلاف دوره پایه که دانش‌آموزان همه درس‌ها را با یک معلم و در یک کلاس می‌گذرانند، دانش‌آموزان استقلال عمل بیشتری دارند و می‌توانند درس‌ها را با معلم‌ها و ترتیب دلخواه خود انتخاب کنند. سطح پیش‎متوسطه در ایالات مختلف متغیر است؛ ولی معمول‌ترین آن کلاس هفتم و کلاس هشتم است. دوره متوسطه از کلاس نهم تا کلاس دوازدهم است و به دانش‌آموزان در هر سال تحصیلی سال اولی (freshman)، سال دومی (sophomore)، سال سومی (junior) و سال آخری (senior) می‎گویند. به جز مدارس فنی‎وحرفه‎ای دانش‌آموزان در این دوره تحصیلی دروس عمومی را می‌گذرانند. علاوه بر دروس عمومی باید درس‌هایی مانند آناتومی، تغذیه، کمک‌های اولیه، تنظیم خانواده و … نیز بگذرانند. در پایان دوره متوسطه دیپلم اهدا می‌شود که جزو مدارک الزامی برای پذیرش در کالج و دانشگاه‌ها است. در سال یازدهم و دوازدهم دانش‌آموزان می‌توانند وارد دبیرستان‌های فنی، کاری، تجارت و … شوند یا وارد برنامه‌های تیزهوشان شوند که به honors مشهور است و دیپلم‌های مختلف دریافت کنند. انواع دیپلم در آمریکا عبارتند از: دیپلم عادی، دیپلم فنی، دیپلم تیزهوشان و دیپلم تکنیکال.

سیستم نمره دهی

نمرات دانش‌آموزان در مقاطع مشخص در کارنامه به خانواده‌ها ارائه می‌شود. نمرات میان‎ترم و پایان‎ترم دانش‌آموزان در بیشتر مدارس با حروف انگلیسی از حرف A تا F نشان داده می‌شود. به ندرت در برخی ایالت‌ها با درصد ارزشیابی را نمایش می‌دهند. برخی ایالات هم به صورت کلامی نمره می‌دهند؛ یعنی از واژه‌های عالی، خوب، بسیار خوب و … استفاده می‎کنند.

آزمون ها در آمریکا در مدرسه

تمام ایالت‌های آمریکا موظف هستند که آزمون‌هایی سالانه برگزار کنند تا مطمئن شوند همه کودکان به حداقل سطح لازم تحصیل و آموزش دسترسی داشته‌اند. نمونه‌هایی از این آزمون‌ها FCAT (آزمون جامع ایالت فلوریدا) و Regents Examinations (آزمون استاندارد ایالت نیویورک) است. دانش‎آموزانی که در خانه یا مدارس خصوصی تحصیل می‎کنند، شامل این آزمون‌ها نمی‌شوند. نتایج این آزمون‌ها همچنین نشان می‌دهد که آیا دانش‎آموزان پیشرفتی داشته‌اند یا نه. اگر نداشته‌اند باید مدارس تابستانه (summer school) بروند یا معلم خصوصی بگیرند. طی دوران متوسطه دانش‎آموزان باید بسته به تمایل به ادامه تحصیل، در آزمون‎های استاندارد جامع شرکت کنند. آزمون‎های SAT و ACT دو نمونه از معروف‌ترین آزمون‎های جامع برای متقاضیان ورود به کالج و دانشگاه هستند. برخی از دانشگاه‌های معتبر علمی دو یا سه آزمون تخصصی SAT (SAT Subject Tests) نیز برگزار می‎کنند که آزمون‌هایی کوتاه‌تر و متمرکز روی یک رشته خاص هستند.

آموزش عالی

Associate’s Degree : مدرک کاردانی اولین مدرکی است که در سطح آموزش عالی می‎توان دریافت کرد. به دانشجویان بعد از گذراندن عموما دو سال در کالج این مدرک اهدا می‌شود. دارندگان این مدرک نمی‌توانند به صورت مستقیم در سطوح ارشد و دکترا شرکت کنند.

Bachelor’s Degree : مدرک لیسانس دومین مدرکی است که در سطح آموزش عالی اعطا می‌شود. دانشجویان بعد از گذراندن 4 یا 5 سال به صورت تمام وقت یا نیمه وقت این مدرک را دریافت می‎کنند و مجاز به شرکت در دوره‌ای آموزشی ارشد و دکترا می‎شوند.
Master’s Degree : اولین سطح آموزش تکمیلی دوره کارشناسی ارشد است که دانشجو پس از گذراندن دو سال می‌تواند بدون ارائه پایان‌نامه (آموزش‎محور) یا با ارائه پایان‌نامه (پژوهش‎محور) مدرک کارشناسی ارشد دریافت کند.
PhD Degree : مدرک دکترا عالی‌ترین سطح آموزش تکمیلی است که هم در رشته‌های آکادمیک و هم فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود. دانشجو بعد از 4 یا 5 سال و گذراندن آزمون جامع و دفاع از پایان‌نامه موفق به اخذ مدرک دکترا می‌شود.

دانشگاه های آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

دبیرستان های آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

شهریه دانشگاه های آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

کار دانشجویی حین تحصیل در آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

کار پس از تحصیل در آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

همراه دانشجو در آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

اقامت پس از تحصیل در دانشگاه های آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به امریکا از طریق ترکیه

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا و اخذ تابعیت از طریق تولد

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

ویزای ازدواج آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا برای هنرمندان و افراد فوق موفق

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا و هزینه های زندگی در آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

مهاجرت به آمریکا و اخذ تابعیت آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه مهاجرت به آمریکا

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

روش های مهاجرت و مسافرت به آمریکا

اگر به دنبال اطلاعات کامل درباره شرایط مهاجرت به آمریکا به همراه قوانین و راهنمای جدید (2020) هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

با خواندن این مقاله تا انتهای آن، تمامی اطلاعات لازم درباره تحصیل کارشناسی ارشد آلمان را کسب خواهید کرد.

 • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان دقیقا چگونه است؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟
 • فرآیند اقدام برای کارشناسی ارشد آلمان چگونه است؟
 • شرایط ویزای همراه، بهترین دانشگاه ها، کار دانشجویی، هزینه زندگی، بیمه و … چگونه است؟
 • و …