وبلاگ

پذیرش در دانشگاه آلمان 2021/دستورالعمل ها و مراحل

دستورالعمل ها و مراحل پذیرش دانشگاه آلمان 2021

قوانین متفاوتی وجود دارد که هنگام درخواست برای پذیرش در یک دانشگاه آلمانی باید رعایت شود. قوانین پذیرش یا بورس تحصیلی DAAD بسته به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنید. متفاوت است. در زیر برخی از دستورالعمل های مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان ، آورده شده است.

برآورده کردن حداقل شرایط ورود لزوماً به این معنی نیست که شما صرفا جهت رشته مورد نظر خود ثبت نام کنید. تعداد زیادی دانش آموز وجود دارد که ممکن است همان رشته ای را که شما انتخاب می کنید، انتخاب کنند. این امر باعث محدودیت هایی می شود که دانشگاه منابع کافی برای تأمین آنها را ندارد. به همین دلیل است که دانشجویانی که برای رشته های مختلف متقاضی هستند باید مراحل پذیرش را طی کنند.

محدودیت های پذیرش به دو صورت انجام می شود.

مواردی وجود دارد که برای دانشگاه های خاص قابل اجرا است و برخی از آنها برای همه دانشگاه های آلمان قابل اجرا هستند. در مواردی که هیچ گونه محدودیت تحصیلی وجود ندارد، دانش آموز می تواند مستقیماً ثبت نام کند.

ماهیت محدودیت های دانشگاهی در آلمان

محدودیت های تحصیلی می تواند در دانشگاه های خاص یا در تمام دانشگاه های آلمان باشد. محدودیت هایی که برای همه دانشگاه های آلمان اعمال می شود بر روی دوره های محبوب تر متمرکز است. اینها شامل دامپزشکی، پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی است. این دوره ها دارای کلاس های متعدد (NC) هستند. برای اخذ پذیرش جهت تحصیل در هر یک از این دوره ها، شما باید توسط بنیاد پذیرش دانشگاه در آلمان، تاییدیه بگیرید. سایر محدودیت ها فقط برای دانشگاه های خاص اعمال می شود. دوره هایی که محدودیت های محلی دارند به عنوان دوره های NC شناخته می شوند. وقتی کارشناسان بنیاد پذیرش، دانشگاه محل تحصیل متقاضی را در نظر می گیرد، نه تنها نمرات درسی را بررسی می کنند بلکه انگیزه نامه ها، مصاحبه ها و هرگونه مدرکی را که ممکن است ارائه داده باشند، نیز ارزیابی می کنند. محدودیت های محلی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر بین المللی دانشگاه منتخب آلمان تماس بگیرید و در آنجا اطلاعات مورد نیاز در مورد روند درخواست بورسیه DAAD را دریافت کنید.

چگونه می توان برای پذیرش دانشگاه در آلمان اقدام کرد؟

دانشجویان بین المللی می توانند از سه طریق برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان اقدام کنند. آنها می توانند یک برنامه مستقیم به دانشگاه منتخب ارسال کرده و یا اینکه از خدمات برنامه دانشگاه جهت دانشجویان بین المللی استفاده کنند. هنگام انتخاب روش درخواست باید کشور مبدا، شرایط تحصیلی خود و همچنین موضوعی را که در آن تحصیل می کنید در نظر بگیرید.

برای پذیرش دانشگاه آلمان چه مدارکی مورد نیاز است؟

دانشگاه های پزشکی آلمان : برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد اسناد مورد نیاز ، باید به دفاتر بین المللی مراجعه کنید. این دفاتر اطلاعاتی را در مورد کل فرایند درخواست و اسناد مورد نیاز در اختیار شما قرار می دهند. می توانید فرم درخواست را از موسسه مورد نظر ، طلب کنید.

برخی از اسناد عمومی برای پذیرش در کالج آلمان عبارتند از:

  • عکس پاسپورت
  • کپی مدارک تحصیلی از موسسات دانشگاهی قبلی
  • کارنامه و نمرات دانشجو به صورت ترجمه شده
  • یک کپی واضح از گذرنامه مسافرتی
  • کپی گواهینامه های دوره های زبان که ممکن است گذرانده باشید

نکته: کپی هایی که در فرایند درخواست مورد نیاز است باید دارای گواهینامه و به استانداردهای آلمانی ترجمه شوند. برای دریافت گواهینامه برای نسخه های خود، باید با سفارت آلمان در کشور خود، تماس بگیرید. اکثر دانشگاه ها، درخواست های ارائه شده به زبان انگلیسی یا فرانسوی را می پذیرند.

دریافت گواهینامه برای مدارک شما مستلزم پرداخت هزینه است. فرآیند درخواست نیز مستلزم پرداخت هزینه برنامه می باشد و این بستگی به روش درخواست شما و دانشگاه منتخب آلمانی دارد. برخی از کالج های آلمان هزینه درخواست ندارند.

چه زمانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان اقدام کنیم؟

اکثر دانشگاه های آلمان ترم زمستانی را ارائه می دهند که ثبت نام آنها از ماه مه آغاز شده و در اواسط ژوئیه به پایان می رسد. شروع نام نویسی ترم تابستان نیز از دسامبر شروع می شود و در اواسط ژانویه پایان می یابد. دانشجویانی که نامه های پذیرش دریافت می کنند، ثبت نام آنها از آگوست و مارس آغاز می شود. نامه های رد نیز بعداً پس از ارسال نامه های پذیرش ارسال خواهند شد. این تاریخ ها در مورد دانشگاه های دولتی صدق می کند و دانشگاه های خصوصی ممکن است تاریخ های متفاوتی داشته باشند.

نکاتی در مورد درخواست پذیرش در دانشگاه ها و کالج های آلمان:

  • درخواست از چند دانشگاه
  • در صورت ارسال چند نامه به چندین دانشگاه مختلف، شانس بیشتری برای پذیرش دارید.
  • سراغ موسسات معروف و عالی رتبه نروید.
  •  اکثر دانشجویان دانشگاه های معروف و شناخته شده را انتخاب می کنند. به همین دلیل شانس پذیرفته شدن، پایین می آید. توصیه می کنیم برای افزایش شانس پذیرش، به سراغ سایر موسسات که در رتبه های دوم و سوم قرار دارند، بروید.
  • متنوع باشید: نباید فقط منتظر بمانید تا نمرات آکادمیک شما به جای شما صحبت کند و شما را به هیئت داوران بشناسانند. ارائه سایر مدارک تحصیلی ممکن است شانس شما را افزایش دهند، مانند آزمون استعداد یا سایر آزمون های حرفه ای و مورد تایید. اگر شما اختراع علمی داشته اید، حتما مدارک مربوط به آن را به ضمیمه پرونده خود کنید. مشاهده این اسناد قطعا در جلب توجه کارشناسان، تاثیر شگرفی خواهد داشت و نظر آنها را به پذیرش شما مساعد می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *