آیا تحصیل در هلند رایگان است؟

اگر ملیت اروپایی نداشته باشید ، خیر.

هزینه های تحصیل در هلند نسبت به کشور‌های دیگر مانند انگلستان و آمریکا کمتر است . هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های هلند برای هر دانشجو، بسته به رشته تحصیلی او، متفاوت می باشد

هزینه تحصیل و دریافت ویزا چقدر است؟

شهریه یکسال اول باید به طور کامل پرداخت شود و همچنین باید هزینه یک سال زندگی را نشان دهید.
به طور تقریبی بین 27 تا 30 هزار یورو نیاز خواهید داشت.

آیا فرد دانشجو در کشور هلند می تواند برای والدین یا همسر دانشجو ویزا بگیرد ؟

بله، دانشجو پس از تهیه کارت اقامت می‌تواند برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزای هلند کند .

آیا برای تحصیل در هلند ، نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد ؟

برای این که بتوان در یکی از دانشگاه‌ های هلند تحصیل کرد ، باید شایستگی و مهارت خود را در زبان انگلیسی ثابت کرد که با قبولی در یک آزمون زبان انگلیسی مورد قبول (نمره ۶ به بالا در آزمون آیلتس، نمره ۵۵۰ به بالا در آزمون تافل PB و یا نمره ۲۱۳ به بالا در تافل CB) این امر مهیا می شود . به جز آزمون ‌های ذکر شده، برخی آزمون‌ های دیگر هم ممکن است مورد قبول واقع شوند که این موضوع باید با دانشگاه مورد نظر هماهنگ گردد .

آیا بعد از تحصیل اجازه کار داریم؟

بله. پس ار فارغ التحصیلی بلافاصله امکان تبدیل ویزای تخصیلی به ویزای کاری وجود دارد

آیا امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل وجود دارد؟

بله. بعد از 5 سال کار در هلند امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد.

هزینه اولیه برای شروع چقدر است؟

دانشجو باید شهریه ترم اول به همراه هزینه بیمه (۵۰۰ یورو) و هزینه صدور اقامت (۵۰۰ یورو) و هزینه زندگی خود به مدت ۳ ماه را به حساب دانشگاه هلندی واریز نماید.

شرایط تحصیل کارشناسی در هلند چیست ؟

جهت تحصیل کارشناسی در هلند بایستی مدرک دیپلم با معدل بالای ۱۲ و مدرک آیلتس ۶ را ارائه کرد . البته افرادی که مدرک زبان ندارند می توانند در کلاس های آموزشی زبان در کشور هلند شرکت کنند اما توصیه می شود برای راحت تر گرفتن ویزای تحصیلی کشور هلند داوطلبان مدرک زبان خود را در ایران بگیرند.

آیا برای تحصیل در هلند محدودیت سنی وجود دارد ؟

خیر ، دانشگاه‌ های هلند محدودیت سنی برای ادامه تحصیل ندارند.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چقدر است ؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند در مقطع لیسانس سالیانه حدود ۷۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ یورو و در مقطع فوق لیسانس سالانه مبلغی حدود ۱۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ می باشد.

آیا دانشجویان این مقاطع می توانند در کنار تحصیل کار کنند ؟

دانشجویان در مقطع لیسانس می توانند ۱۰ ساعت در هفته را مشغول کار شوند و حقوق این افراد در هفته حدود ۸۰ تا ۱۰۰ یورو می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها در هفته حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان مقطع دکترا می توانند ۳۰ ساعت در هفته را به کار مشغول شوند و مبلغی حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو در هفته حقوق دریافت کنند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در هلند در مقطع دکترا چیست ؟

دانشجویان مقطع دکترا جهت اخذ بورسیه تحصیلی باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر داشته باشند. علاوه بر آن باید مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ و مقالات بین المللی را داشته باشند و همچنین متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی می بایست یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز دکترای خود داشته باشند. لازم به ذکر است که دانشجویانی که همه و یا اغلب این شرایط را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های هلند را دارند