مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی
021-91010787

تحصیل رایگان در ایتالیا

ایتالیا به شما امکان تحصیل رایگان از طریق دریافت بورسیه استانی را می دهد. اما برای دریافت این بورسیه باید ابتدا محاسبه کنید که آیا واجد شرایط دریافت این بورسیه هستید؟

واجد شرایط بودن شما بر اساس عدد ایزه شما محاسبه می گردد. عدد ایزه معیاری برای سنجش توانایی مالی شما از نظر سازمان بورس ایتالیا می باشد . در این مقاله نحوه محاسبه این عدد را نشان می دهیم.

عدد ایزه “ISEE” چیست؟

این عدد معیار نهایی برای سنجش این است که آیا وضعیت اقتصادی شما به شکلی هست که بورسیه استانی ایتالیا به شما تعلق بگیرد یا خیر. اداره بورس کشور ایتالیا، طبق آخرین اخبار، این شاخص رو معادل 23000 یورو اعلام کرده و این یعنی اگر درآمد سالیانه خانواده شما زیر این مبلغ هست، بورسیه استانی، به شما تعلق خواهد گرفت. در ادامه نحوه محاسبه عدد ISEE را به شما یاد میدیم.

نحوه محاسبه عدد ایزه :

در ابتدا باید حقوق یکساله سرپرست به یورو رو حساب کنید . سپس باید ارزش ملکی که سرپرست دارد رو حساب کنید. نحوه محاسبه ارزش ملک به این شکل است : 500 یورو به ازای هر متر مربع ضربدر 0.2 

نکته: ارزش ملک برای افرادی که مستاجرند و یا بتونن اجاره نامه ارائه بدن، 0 در نظر گرفته میشه.

حالا باید مبلغ بدست اومده رو بر پارامتر X تقسیم کنیم که این پارامتر بر اساس تعداد اعضای خانواده عوض میشه. پارامتر اکس بسته به تعداد افراد خانوار هست و برای خانواده های یک تا ۵ نفره به ترتیب زیره :

 • یک نفر :  X=1
 • دو نفر : X=1/57
 • سه نفر : X=2/04
 • چهار نفر : X=2/46
 • پنج نفر : X=2/85

یعنی مثلا اگر خانواده شما از 3 نفر تشکیل شده، باید پارامتر X رو 2/04 در نظر بگیرید .در صورتی که تعداد از پنج نفر بیشتره، به ازای هر نفر، 0/35 رو به عدد X اضافه کنید.

یک مثال از محاسبه عدد ایزه ISEE

فرض کنید شما یک سند خونه 120 متری با فیش حقوقی یک و نیم میلیون تومن ارائه میدید، و تعداد اعضاء خانواده تون هم 4 نفره، ایزه شما اینطوری حساب میشه:

(دقت کنید که قیمت یورو در این مثال، 14000 تومان محاسبه شده.)

 1. محاسبه ارزش ملک: ۲۰ درصد متراژ را متری ۵۰۰ یورو محاسبه می کنیم . 
  ۲۰ درصد ۱۲۰ متر = ۲۴ متر  
  ۲۴ متر در ۵۰۰ یورو = ۱۲۰۰۰ یورو
 2. محاسبه مجموع حقوق یکسال سرپرست خانواده: ۱.۵ میلیون تومان را تقسیم بر یورو و ضربدر ۱۲ ماه میکنیم
  یعنی حقوق ماهانه = ۱۰۷ یورو
  حقوق سالانه : ۱۲۸۴ یورو
 3. ارزش ملک و حقوق را جمع میکنیم:
  12000+1284=13284
 4.  تقسیم این رقم به پارامتر X یا همون تعداد اعضاء خانواده :
  13284 ÷2.46 =5400

5400 رقم نهایی ایزه شماست.

به همین راحتی عدد ایزه شما هم بدست میاد.