[woodmart_products taxonomies=”124″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no” element_title=” پذیرش تحصیلی در اروپا”]

دانشگاه های اروپایی اکثرا از سطح علمی بسیار خوبی برخوردار هستند و استانداردهای تحصیلی در این دانشگاه ها تا حد زیادی رعایت شده است؛ به علاوه هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپایی به نسبت بسیاری از دانشگاه های دنیا، کمتر است. از این رو بسیاری از دانشجویان ایرانی علاقه دارند برای ادامه تحصیل، به کشورهای اروپایی مانند نروژ، انگلیس، ایتالیا، پرتغال و… مهاجرت کنند. شاید شنیده باشید که برای تحصیل در کشورهای اروپایی، داوطلبان ابتدا باید پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را بگیرند؛ به این فرآیند اپلای کردن می گویند. در این مقاله قصد داریم اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا چیست؟

کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های اروپایی را دارند، ابتدا باید از اداره‌ مهاجرت کشور مورد نظر خود، اجازه ورود به آن کشور را دریافت کنند؛ که به آن اخذ پذیرش می گویند. اولین قدم برای اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا این است که فرد متقاضی دانشگاه و کشور مقصد خود را انتخاب کند؛ زیرا شرایط پذیرش دانشگاه های مختلف ممکن است با یکدیگر تفاوت های زیادی داشته باشند. در مرحله بعدی فرد باید برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود اپلای کند؛ شرایط اخذ پذیرش یا اپلای کردن در کشورهای اروپایی نسبت به امریکا و کانادا راحت تر است. در وب سایت اکثر دانشگاه های اروپایی، لینک مربوط به اپلای قرار دارد، در غیر این صورت متقاضیان می توانند از سایت ‌های واسطه استفاده کنند. فرد متقاضی بعد از انتخاب دانشگاه مقصد، باید استادی را بیابد که حوزه تحقیقاتش با علایق متقاضی هم پوشانی داشته باشد؛ سپس به استاد مورد نظر ایمیل بزند. سایت Google Scholar شما را در یافتن استاد مورد نظرتان کمک می کند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا

 یکی از مراحل مهم در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی در اروپا، آماده کردن مدارک است. اگرچه ممکن است مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های مختلف با یکدیگر فرق داشته باشند؛ اما اکثر اوقات به مدارکی مانند مدرک زبان، رزومه تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه و… نیاز خواهید داشت. در ادامه شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های اروپایی را به تفکیک بیان می کنیم:

· دانشگاه های انگلیس : اگر قصد اپلای کردن در مقطع کارشناسی برای دانشگاه های انگلیس را دارید، باید مدارکی مانند کپی پاسپورت و ویزا، مدرک فارغ التحصیلی، رزومه، نامه مرجع و گواهی زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل را ارائه دهید. طبیعتا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، علاوه بر مدارک گفته شده باید مدرک فارغ التحصیلی دوره کارشناسی خود را نیز ارائه دهید.

· تحصیل در ایتالیا : برخی از مشهورترین دانشگاه های ایتالیا عبارتند از دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا، دانشگاه فلورانس و… در این دانشگاه ها رشته های متنوعی تدریس می شود؛ اما بیشتر شهرت دانشگاه های کشور ایتالیا، به خاطر رشته هایی مانند هنر، مهندسی، معماری، باستان شناسی و علوم اجتماعی است.

· پذیرش تحصیلی نروژ : اگر دانشجویانی که در حوزه European Economic Area و European Free Trade Association قرار ندارند، قصد داشته باشند بیشتر از سه ماه در نروژ اقامت داشته باشند و در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند، باید ویزای تحصیلی نروژ دریافت کنند. به علاوه برای تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در این کشور، افراد می توانند زبان نروژی یا انگلیسی را انتخاب کنند. مدارک زبان انگلیسی قابل قبول برای دانشگاه های این کشور شامل مدرک آیلتس آکادمیک، تافل، PTE Academic و C1 Advanced است.

· تحصیل در سوییس : دانشگاه های سوئیس به دو دسته دانشگاه های فنی و حرفه ای و دانشگاه های ارائه شده توسط استان های فدرال یا کانتین ها تقسیم می شوند. برای تحصیل در دانشگاه های فنی و حرفه ای این کشور، فرد باید از طریق هنرستان یا کارآموزی اقدام کند. برای گرفتن پذیرش در دانشگاه های سوییس، متقاضیان باید به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی مسلط باشند.

· تحصیل در پرتغال : نکته جالب در مورد پذیرش در دانشگاه های پرتغال این است که بر خلاف اکثر دانشگاه های دنیا، دانشگاه های پرتغال برای پذیرش دانشجو، شرط نمره آیلتس ندارند. همچنین حتی اگر دانشجویان ساکن کشورهای اتحادیه اروپا نباشند نیز می توانند از بورسیه تحصیلی بهره مند شوند.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

هزینه تحصیل در اکثر دانشگاه های اروپایی به نسبت دانشگاه های سایر کشورها از جمله دانشگاه های امریکایی، بسیار معقول و مناسب است و در کنار این موضوع دانشگاه های اروپایی سطح علمی بسیار خوبی نیز دارند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا هستند. در این مقاله شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در چند دانشگاه اروپایی از جمله انگلیس، سوییس، نروژ، ایتالیا و پرتغال را مورد بررسی قرار دادیم.