سوالات رایج

سوالات رایج آمریکا

شرایط اخذ پذیرش آمریکا چیست؟

در آمریکا بالغ بر 1000 دانشگاه وجود دارد. شرایط اخذ پذیرش در هر دانشگاه بنا به سیاست های جذب دانشجو در آن دانشگاه متفاوت است. لذا این سوال بسیار کلی می باشد. ما در ایزی امیگریت بنا به شرایط هر فرد قادر به اخذ پذیرش در دانشگاه های خاصی هستیم.  رنک دانشگاه مورد پذیرش و سایر معیارهای دانشجو برای انتخاب دانشگاه میبایست با شرایط دانشجو تطابق داشته باشد. مثلا شما نمیتوانید بدون داشتن نمره GRE در یک سری دانشگاه ها پذیرش بگیرید. لذا بسته به این که معیار دانشجو برای اخذ پذیرش، انجام در زمان کوتاهتر با حداقل تست های لازم باشد یا رنک بالا و مصاحبه با اساتید برای دریافت بورسیه تحصیلی محدوده دانشگاه های انتخابی متفاوت می باشد.

هزینه های دانشگاه های آمریکا چقدر است؟

هزینه دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان خارجی در تمامی دانشگاه ها تقریبا 2 برابر شهریه افراد ساکن آن ایالت می باشد.
در 90 درصد دانشگاه ها شهریه هر ترم برای دانشجویان خارجی حدود 9000 دلار آمریکا می باشد.
ما در لس انجلس قادر به اخذ پذیرش در دانشگاه هایی هستیم که شهریه آن ها در هر ترم بین 3900 تا 4900 دلار می باشد.

کم هزینه ترین راه تحصیل در آمریکا چیست؟

در آمریکا بر خلاف اروپا تحصیل رایگان وجود ندارد. بورسیه تحصیلی تنها راه کاهش هزینه ها می باشد.
بورسیه تحصیلی از راه های مختلفی قابل دریافت می باشد.
1. اسکالرشیپ : اسکالرشیپ ها کمک هزینه های کوچکی هستند (معمولا 500 دلار تا 1000 دلار) که بسته به هدف اهداکننده آن به گروه خاصی از دانشجوها داده می شود. این اهداف میتواند کمک به افراد نیازمند یا افراد با استعداد و انگیزه خاصی باشد. لذا دریافت آن شبیه به قرعه کشی بوده و پس از اقدام تضمینی برای دریافت آن وجود ندارد.

2. تبدیل شهریه دانشجوی بین الملل به شهریه دانشجوی ساکن آن ایالت : بسته به سیاست های مالی دانشگاه، ممکن است در صورت موافقت مدیرگروه یا رییس دانشگاه از دانشجو شهریه دانشجوی بین المللی دریافت نشود و در این صورت هزینه ها تا نصف کاهش می یابد. این نوع کاهش هزینه نیز تضمینی نیست و بسیاری از دانشگاه ها طبق پروتکل های دانشگاه مجاز به انجام این کار برای دانشجوی خارجی نمی باشند.

3. دریافت حقوق در ازای کار دانشجویی : این نوع تامین هزینه ها برای تمامی دانشجوهای خارجی قابل انجام است. در آمریکا هر دانشجو مادامی که در آمریکا حضور دارد و دانجشوی تمام وقت است (یعنی حداقل در 7 واحد درسی ثبت نام کرده است) مجاز به 20 ساعت کار در ساختمان ها و محیط دانشگاه می باشد. این کارها معمولا با مینیمم حقوق ایالت ها می باشد و بخش عمده هزینه های زندگی فرد را تامین میکند.

4. دریافت Assistantship : کمک هزینه های تحصیلی معمولا در سه گروه دسته بندی می شود، GA , TA , RA
RA مخفف Research Assistantship می باشد. این کمک هزینه که بیشترین مقدار کمک هزینه تحصیلی میباشد، در ازای کار در یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه به دانشجو داده میشود. در هر دانشگاه آزمایشگاه های متفاوتی وجود دارد و مدیریت هر آزمایشگاه با یک استاد است.
بسته به سیاست دانشگاه ، در ازای کار در دانشگاه دانشجو ممکن است بتواند به یکی از 3 حالت زیر این کمک هزینه را دریافت کند.
1. خود را از شهریه معاف کند
2. در ازای ساعت کاری (ماکسیمم 20 ساعت در هفته) حقوق دریافت کند. (مشابه کار دانشجویی با حقوق بالاتر)
3. خود را از شهریه معاف کند و در ازای ساعت کاری اش حقوق دریافت کند (فول فاند)

TA مخفف Teacher Assitantship می باشد. این کمک هزینه به دستیار استاد داده میشود . برای این نوع کمک هزینه شما باید به عنوان دستیار استاد انتخاب شوید. وظایف تی ای ، برگذاری امتحان، تصحیح برگه ها، برگذاری کلاس های رفع اشکال، جواب دادن به سوالات دانشجو ها و بعضی وقت ها برگذاری کلاس اصلی به جای استاد و تمام کارهایی که استاد از او میخواهد ، می باشد. برای دریافت این جایگاه حتما باید نمره مهارت گفتار ایلتس بالایی داشت(معمولا بالای 7.5)

GA مخفف Graduate Assistantship می باشد. این کمک هزینه با دریافت موقعیت شغلی اداری در دپارتمان های دانشگاه به دست می آید و حقوق دریافتی از این طریق از مینیمم حقوق بالاتر می باشد.

 • توجه کنید دانشجوی خارجی امکان دریافت وام در آمریکا ندارد.

آیا به ایرانی ها ویزای تحصیلی میدن؟

بله.
از سال 2017 و با اجرای قانون ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا تنها متفاضیان ویزاهای دانشجویی (F, M , J) از این قانون مستثنی بودند وهستند . برای مشاهده تمام انواع ویزاهای صادر شده از سال 2017 برای ایرانیان اینجا کلیک کنید.

مدت ویزاهای تحصیلی در آمریکا چقدر است؟

ویزای تحصیلی آمریکا تنها مجوزی برای ورود به کشور می باشد و تعیین کننده مدت اقامت دانشجو در آمریکا نیست.

ویزاهای دانشجویی ایرانیان به دو دسته Single و Multiple تقسیم میشود.

ویزاهای سینگل ، سه ماه اعتبار دارند، به این معنی که تا پایان تاریخ درج شده روی ویزا(3 ماه بعد از صدور) فرد مجاز به ورود به آمریکا می باشد. اگر فرد یعد از مدتی تصمیم به مسافرت به بیرون از آمریکا بگیرد، باید مجددا برای ویزای دانشجویی اقدام کند. این نوع ویزا به ندرت و اکثرا به گروه رشته های حساس تر داده میشود.

ویزاهای مولتیپل، 2 سال اعتبار دارند، به این معنی که تا پایان تاریخ درج شده روی ویزا (2 سال بعد از صدور) فرد مجاز به ورود به آمریکا می باشد. با این تفاوت که در صورت خروج فرد از امریکا و ورود دوباره قبل از تاریخ انقضای ویزا، دانشجو نیازی به اخذ مجدد ویزا ندارد. با این ویزا فرد باید برای بار اول قبل از 6 ماه از صدور ویزا وارد امریکا شده باشد. وگرنه ویزا باطل می شود.

آیا بعد از تحصیل در آمریکا میتونم اقامت بگیرم؟

در صورتی که رشته انتخابیتون در دسته STEM باشه، بله .
برای دیدن لیست کامل رشته ها اینجا کلیک کنید.

مدرک دانشگاه های ایران(سراسری یا آزاد) چقدر در گرفتن پذیرش تاثیرگذار است؟

قطعا بالاتر بودن رنک دانشگاه شما تاثیر در نظر کمیته ای که درباره پذیرش شما تصمیم گیری میکنند دارد.
اما به این معنی نیست که فردی که مدرک لیسانس دانشگاه غیرانتفاعی دارد، قادر به اخذ پذیرش نیست.
تمام افرادی که در سراسر دنیا در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم آن کشور تحصیل کرده اند، یا حتی گاهی دانشگاه هایی که مورد تایید هم نیست ، امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های آمریکا را دارند.

وقتی درباره دانشگاه های آمریکا حرف میزنیم، درباره محدوده وسیعی از دانشگاه ها از MIT تا دانشگاه هایی که شاید مردم آن شهر هم اسمش را نشنیده باشند صحبت میکنیم. طبیعتا دانشگاه ها با رنک بالاتر به دنبال دانشجویان خاص تر می باشند. رنک دانشگاه قبلی شما تنها یک فاکتور از فاکتورهایی است که دانشگاه های با رنک بالا بررسی میکنند.
معمولا برای پذیرش در دانشگاه های سطح خیلی بالا دانشجو نیاز دارد قبل از اقدام به پذیرش با یکی از اساتید دانشکده ای که میخواهد در آن پذیرش بگیرد مکاتبه و نظر وی را جلب کند. در این صورت وقتی پرونده به دانشگاه فرستاده میشود و اساتید نظر خود را درباره قبول کردن یا نکردن آن دانشجو اعلام می کنند، دانشجو به دلیل حمایت یک استاد که قبلا با او صحبت کرده شانس بیشتری در پذیرش دارد

این نکته بیشتر درباره دانشگاه های رده خیلی بالا صادق است و ارتباط با اساتید و جلب نظر آنها بسته به توانایی ها و سوابق دانشجو در تحقیق های درسی قبلی او دارد. گاهی این پروسه بیشتر از 1 سال طول می کشد

ما در ایزی امیگریت هیج خدماتی در این زمینه نداریم.

شرکت ایزی امیگریت تنها قادر به اخذ پذیرش تحصیلی برای تمامی علاقه مندان به تحصیل بدون اقدام برای بورسیه تحصیلی می باشد.

با این حال 80 درصد دانشجوهای مستعد با یک مکاتبه ساده از سمت همکاران ما با دانشگاه قادر به کاهش شهریه های خود از شهریه دانشجوی بین الملل به شهریه دانشجوی بومی شده اند.

نتیجه : دانشگاهی که قبلا در آن درس خوانده اید یکی از عواملی است که میتواند نظر هیئت علمی دانشگاه مقصد را در پذیرش شما جلب کند، اما تعیین کننده نیست. همچنین هر دانشجو با هر مدرک تحصیلی قادر به اخذ پذیرش حداقل از یکی از دانشگاه های آمریکایی می باشد.

تغییر رشته در آمریکا به چه صورت می باشد؟

در آمریکا، هر دانشجوی خارجی با یک کد به اسم سیوس ،SEVIS NUMBER، شناسایی میشود.
سیوس به اداره مهاجرت آمریکا اجازه میدهد تا از اطلاعات اقامتی و تحصیلی دانشجو مطلع شود.
رکورد تمام فعالیت های تحصیلی دانشجو در آمریکا از طریق این شماره ثیت میشود. دانشجو در هر ترم موظف یه برداشتن حداقل 8 واحد درسی می باشد تا به عنوان دانشجوی تمام وقت شناخته شود و از قوانین مهاجرتی آمریکا درباره دانشجویان خارجی مرتکب تخلف نشود
بعد از ورود به آمریکا و ثبت نام در رشته ای که با آن اقدام به ویزا کرده اید، دانشجو حداقل باید یک ترم درس بخواند تا بتواند اطلاعات تحصیلی اش را به دانشگاه دیگری منتقل کند . دانشجو میتواند در انتهای ترم تمام واحد را بیاندازد. اما باید هزینه آن پرداخت شود. در عین حال در حالیکه در آمریکا سکونت دارد، باید اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از کالج یا دانشگاه دیگری بکند و درخواست ترنسفر سیوس خود را از طریق مرکز بین الملل دانشگاه به ثبت برساند

تغییر رشته، دانشگاه و ایالت در آمریکا بسیار ساده بوده و تنها مشروط به توانایی فرد در اخذ پذیرش در دانشگاه دیگری می باشد. همچنین بعد از ترنسفر به صورت قانونی، هیچ مشکلی از بابت ورود و خروج به آمریکا نخواهد داشت(در صورتی که ویزا چندبار ورود باشد)

3 دیدگاه در “سوالات رایج آمریکا

 1. مهتاب گفت:

  وقت بخیر، بعد از خواندن فوق لیسانس در یکی از رشته های stem گرفتن اقامت چقدر زمان میبره؟

  1. غزل قریب گفت:

   درود و سپاس از سوال شما.
   پروسه اخذ گرین کارد از طریق تحصیل در آمریکا در شرایط فعلی میتواند بین 3 تا 5 سال طول بکشد.

 2. Somia گفت:

  سلام
  ممنون ميشم براي پست داك رشته HSEاز گرايشهاي محيط زيست در امريكا من راهنمايي كنيد
  ممنون ميشم اگر استاد يا دانشگاهي ميشناسيد اطلاع بديد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *